Proč se musí koberce čistit strojem



Stroj je výkonnější, než vaše ruce

Někteří z vás, co pamatují dobu socialismu, si možná vybaví, že tehdy se na trhu objevil přípravek na čištění koberců s názvem Tep. Využíval se zejména na odstraňování lokálních skvrn a znečištění, ale někteří lidé jej měli doma pro důkladnou očistu celého koberce, například v době předvánočního úklidu. Tep se smíchal s vodou a pomocí kartáče se podlaha vydrhla a následně se nechala tekutina zaschnout, aby se odtud nečistoty v podobě pěny mohly pohodlně odsát. Jenže efektivita tohoto procesu je nevalná, vy totiž potřebujete stroj, který nejen, že koberec vyčistí, ale nečistotu ihned odsaje do sběrné nádoby. Strojové čištění koberců modryzralok.cz nelze srovnávat s tím ručním, protože je velký rozdíl mezi okamžitým nasáváním špinavé tekutiny a zaschlé zašpiněné pěny.

koberec na podlaze

Nečistota není jediný důvod strojního čištění

Koberce se nečistí jen proto, aby se z nich odstranila nečistota, se kterou si neporadil běžný vysavač, tím dalším důvodem je zápach. Ten bývá obvykle organického původu a mohou za něj zpravidla dva jevy.

kočka na koberci

Lidská pokožka – koberce si domů pořizujeme hlavně proto, abychom tu mohli chodit naboso nebo jen v ponožkách. A naše chodidla mají na svém povrchu obrovské množství potních žláz. Lidským potem se ale živí bakterie, produkující sirné sloučeniny, a ty způsobují onen chodidlový zápach. Jestliže delší dobu necháme otírat pot z chodidel do koberce, můžeme najisto počítat s tím, že bude cítit, jako týden nemyté silně propocené nohy.

Vaření pokrmů – když se vaří polévka, omáčky, guláš a další tekutá a polotekutá teplá jídla, anebo když se smaží cokoli na pánvi, i přes výkonnou digestoř do ovzduší unikají kapénky jemně rozptýleného tuku. Ten pak dopadá na podlahu, kde časem žlukne. Vysavač odtud odsaje jen část žluklého tuku a zbytek v něm zůstane a postará se o typický žluklý kyselý zápach.