Hromosvod na domě není pro okrasuNěkteré koncové tyče hromosvodů na domech mohou být opatřené kovovou okrasou, například je tu připevněný plechový kohout, který se otáčí jako korouhev ve větru a může přispívat k větší atraktivitě tamního objektu. Toto pak může budit zdání, že hromosvody jsou spíše zastaralou technologií, která stejně není k ničemu, a pokud do domu uhodí blesk, že si stejně najde cestu, kudy sjede do země.

bleskové výboje

V zásadě máte pravdu, technologie je to stará již několik století, a blesk do země nakonec sjede, ale záleží na tom, kudy, a jak. Jestliže mu postavíte do cesty hromosvod, a toto zařízení bude plně funkční, blesk po něm sjede do země ve zlomku sekundy a vy o tom téměř ani nebudete vědět, tedy cestu blesku samozřejmě oznámí hromobití, což je pouze zvukový jev průchodu bleskového výboje atmosférou.

bouřka na nebi

Pokud ale na domě hromosvod není, anebo je někde poškozený, což je v podstatě totéž, jako kdybyste tam žádný neměli, blesk na domě narazí na celou řadu míst, která mu kladou nějaký odpor. A právě odpor je ono klíčové slovo, které je ve hře, blesk v místě odporu musí uvolnit svou energii a ta je tak mocná, že snadno způsobí destrukci v podobě rozžhavení ocelových materiálů anebo zažehnutí požáru hořlavých předmětů, což jsou nejčastěji dřevěná bednění krovů, trámy, střešní latě, okenice, pergoly, altány, dřevěná garážová stání atd. Jediný blesk tak může během krátké doby zapálit jakoukoli stavbu, a než se vzpamatujete a přijedou hasiči, přijdete o střechu nad hlavou.

Není to zbytečné takto riskovat? Pravda, blesky nepadají k zemi každý den, ale když se náhodou strefí právě do vašeho příbytku, může vám to změnit život k nepoznání. Nebuďte pošetilí a pohlídejte si včasné revize hromosvodu. Cena revize hromosvodu není tak vysoká, abyste ji bez problémů nepokryli z rodinného rozpočtu. A revidujte pro jistotu i ostatní technická zařízení, jako je elektroinstalace v domě, plynové spotřebiče a komínová tělesa.