Rajčata jako zdroj rozkoše i ve zpracované podobě



Kdybychom se vás zeptali, jak si představujete rozkoš, odpovědi by se možná týkaly i sexuality, ale zřejmě by se našel i velký počet jedinců, co by se zmínil o pokrmech na talíři. Třeba taková rajská omáčka, když ji dokážete připravit s bobkovým listem a tymiánem, je to dokonalý gurmánský zážitek. Mimochodem, víte, že tepelně opravená rajčata umožňují lépe vstřebávat některé živiny, například pro naše zdraví důležitý lykopen?

rajčata na stole

Abychom si mohli tyto dobroty dopřát, potřebujeme základní surovinu – rajčata. V ideálním případě čerstvě utržená z keříku, ovšem ne vždy máme tu možnost mít je při ruce. V obchodních domech se také zejména v zimě setkáváme s rajčaty ne zcela dozrálými, a to je problém nejen kvůli zvýšenému obsahu toxického tomatinu, ale i pro omezené množství živin. V tomto případě je výhodnější sáhnout po rajčatech již zpracovaných do podoby polotovaru. A těmi jsou buď rajčatové šťávy nebo pasírovaná rajčata.

zralá rajčata

Budete-li si tímto způsobem rajská jablíčka zpracovávat doma, půjde řádově o kilogramy a na to vystačíte s malým kbelíkem, ale tam, kde se tyto plodiny dodávají na trh, jde mnohdy i o desítky tun. Na takto obrovské objemy rajčat již potřebujete vhodnou přepravní nádobu, a tou je například IBC kontejner.

IBC kontejnery Schoeller Allibert si můžete představit jako obří plastové přepravky. Využívají se tak, že se dovnitř vloží plastová jednorázová fólie, pochopitelně zdravotně nezávadná, a ta se pak vyplní rajčatovým protlakem, šťávou, pasírovanými kousky, a samozřejmě v případě potřeby i jinou zeleninou nebo ovocem. Kontejnery se na sebe vyskládají až do pětipatrového komínu o celkové nosnosti cca pět tun, a komín se pak přepravuje na plastových paletách k dalšímu zpracování a následné distribuci na trh. IBC kontejnery jsou zároveň skládací, čímž se šetří přepravní prostor, pokud se zrovna nemají čím naplnit.