Co by řekl revizní elektrikář na vaše hliníkové rozvody



Hliník byl poměrně levnou surovinou v době socialismu v zemích RVHP, jejíž součástí bylo i Maďarsko. V této zemi byla obrovská naleziště Bauxitu – hliníkové rudy a tím pádem bylo možno poměrně levně zhotovovat i dovážet hliníkové kabely. Mistrně toho využil tamní systém a nasazoval hliníkové vodiče do elektroinstalací v nově budovaných bytových domech a mnohdy i v běžné rodinné zástavbě. Byla to doba hliníková, ovšem tehdy jen málokdo řešil, co bude za padesát, za sto let, a zda je toto rozhodnutí vůbec rozumné.

měděné vodiče

Jenže těch padesát let již uplynulo, a dnes je v některých bytech i domech hliníkové vedení stále funkční. Co to pro vás znamená, je-li i toto váš případ? Co by vám na to řekl elektrikář v rámci revize elektroinstalace s cenou v Praze?

Zásuvkové versus světelné okruhy – v bytech a domech se elektroinstalace dělí do těchto dvou základních okruhů. Ty světelné mohou být ještě v relativně dobrém stavu, zatímco o zásuvkových okruzích to nelze říci většinou nikdy. V zásadě totiž záleží na odběru elektřiny a jejím průtoku skrze vodiče. Ve světelných obvodech není tak vysoká zátěž a velmi nízký příkon svítidel se postaral o to, že hliníkové kabely mohou ještě možná pár let sloužit. U zásuvek to bude zřejmě horší a tam mohou být vodiče již za zenitem své životnosti.

výměna jističe

Izolace – co je zásadní a rozhodující, je stav izolace vodičů. Pokud je již místy zpuchřelá, nemá smysl celkovou rekonstrukci elektroinstalace oddalovat. Každým dnem tu totiž může dojít ke zkratu a k požáru, a to není legrace.

Kompletní nebo částečná rekonstrukce – jestliže vám elektrikář sdělí, že světla by mohla ještě pár let sloužit, můžete je prozatím ponechat v hliníku, ale zvažte, zda se to vůbec vyplatí vzhledem k tomu, že vás čeká ještě jednou vysekávání drážek pro kabely a s tím spojený stavební nepořádek. Nebylo by lepší provést kompletní rekonstrukci zgruntu naráz, ať máte klid?