Demolice rodinného domu v rámci dědictví



Úmrtí v rodině není nikdy šťastnou událostí už jen proto, že se s dotyčným člověkem v této podobě již nikdy nesetkáme, a pokud se s ním někdy setkáme, bude to možná na jiné planetě či na nebesích. Ať už na tuto tezi máte jakýkoli názor, podstatné je, že nebožtík je mrtvý, a že se s tím musíme vyrovnat. K úmrtí v rodině také patří vyřizování dědictví, a jste-li kupříkladu jediný dědic, a váš otec nebo matka vám po sobě zanechali městský byt a rekreační nemovitost, můžete alespoň majetkovou kompenzací vyrovnat malý zlomek trápení, které vás postihlo.

demolice domu

Jenže ne vždy je dědictví v takovém stavu, že bychom jej mohli ihned užívat. Pokud je městský byt v pořádku, ale ten dům na venkově je zchátralý, můžete s tím mít více starostí, nežli užitku. Jestliže je i toto váš případ, a chcete posoudit, zda je dům možné rekonstruovat, doporučujeme sjednat si schůzku s odborníkem – statikem, který provede odborný posudek, a zjistí, zda to vůbec možné je, a za jakých podmínek. Může se ale také stát, že bude dům určený k demolici, a tehdy se pak musíte rozhodnout, co dál.

starý dům

Cena demolice domu je to, co vás asi bude nejvíce zajímat. Jakmile ji zjistíte a přenecháte tyto práce odborníkům, budete plánovat další využití pozemku, a zde máte více možností, například:

Stavba domu – rozhodnete-li se k výstavbě domu, máte opět více možností. Buď půjde o dřevostavbu, cihlový objekt nebo třeba mobilní dřevostavbu, každopádně využijete posouzení statika, který vám doporučí buď vybourat i základovou desku či sklepní prostory, anebo na těchto základech začnete stavět.

Prodej stavební parcely – další možností je zbavit se tohoto břemene a prodat pozemek jako stavební a z utrženého obnosu buď rekonstruovat byt, anebo prodat i byt a zakoupit jiný dům, třeba i chatu k celoročnímu užívání, kde lze významně ušetřit za energie, zejména za vytápění.