Aby se betonový plot líbil nejen vámLíbí se vám betonové ploty? Anebo k nim zaujímáte postoj spíše neutrální, případně vás dokonce vůbec neoslovují, protože se vám zdají prostě betonové? Z betonu lze ovšem odlévat i překrásné plastiky, vzpomeňme například v Opavě fontánu na Horním náměstí, která symbolizuje Slunce, a kolem něj obíhající planety naleznete v odpovídající vzdálenosti (měřítku) na různých místech ve městě a pak i ve vzdálenějších obcích.

Betonový plot se vyrábí tak, že se jednotlivé desky a sloupky odlévají do tvarových forem. Ty vytvářejí imitaci plastického povrchu, napodobujícího dřevo, lámaný a štípaný kámen, cihly a další rozmanité tvary či materiály. Výběr druhů povrchů a dokonce i barev betonu je velmi pestrý, a tak nelze tvrdit, že si musíte nutně pořídit jen jediný uniformní prototyp.

zeď z kamenů

Problém však nastává v okamžiku, kdy se musíte rozhodnout, jakému řešení dáte přednost, a zde v tuto chvíli nastupuje osobní vkus a cit kombinovat na základě estetického dojmu jednotlivé možnosti. Ne každá je totiž opravdu vkusná a zajímavá. Jak se vyhnout největším chybám v tomto procesu?

cihlová zídka

Nesnažte se ladit stejné odstíny k sobě – jednak se vám to vůbec nemusí podařit, například ve snaze sladit barvu betonových desek s barvou domovní fasády, a pak právě v takovém prostředí plot spíše zanikne – splyne s fasádou a bude to působit podivně. Využijte naopak rozdílných, velmi kontrastujících barev, s nimiž bude výsledek mnohem veselejší a působivější.

Zkuste to s šachovnicí – připadá vám, že v průběhu montáže betonového plotu betonové desky v jedné barvě položené na sobě ve třech sloupcích nedovedou stoprocentně zakrýt spáry mezi nimi, takže to nevypadá jako celistvý monoblok, ale jako pouhá snaha o monoblok? Spáry nelze nikdy úplně skrýt, vždy budou alespoň trochu vidět, a tak využijte mistrovského optického triku a pokládejte barvy desek na plot střídavě jako šachovnici. Zrak se upne na samotné desky a spáry mezi nimi budou nejen tolerovány, ale přijímány jako přirozené a vkusné.